66-400 Gorzów Wielkopolski, Polska
+48 608 055 656
romani_dance@o2.pl

Terapia zajęciowa

Terapia Zajęciowa – Arteterapia, Ergoterapia, Estetoterapia


Terapia zajęciowa
to forma terapii uaktywniająca uczestników zajęć z ograniczeniami sprawnościowymi ruchowymi. Dzięki ćwiczeniom ruchowym, integracyjnym i artystycznym, osoba niepełnosprawna fizycznie, intelektualnie lub starsza ćwiczy poruszanie się oraz radzenie sobie z codziennymi czynnościami, co pozwala jej sprawniej funkcjonować w społeczeństwie i usamodzielniać się.

Arteterapia polega na aktywizacji uczestników poprzez zajęcia artystyczne. W ramach arteterapii można malować obrazy, wykonać rzeźby, stworzyć muzykę, śpiewać i grać na instrumentach. Dzieła są analizowane z pomocą terapeuty, który pomaga zrozumieć myśli, emocje i motywy działania oraz poczuć sens tworzenia i dzielenia się z innymi swoją wyobraźnią i przemyśleniami. Dzięki arteterapii osoby rozwijają się, otwierają na dialog i kontakt z innymi oraz odczuwają satysfakcję z tworzenia czegoś samodzielnie.

W ramach arteterapii mogą być prowadzone również zajęcia teatralne (dramatoterapia), choreoterapia, czyli terapia tańcem oraz biblioterapia, będąca terapią ułożoną na podstawie specjalnie wyselekcjonowanych materiałów dydaktycznych w formie terapeutycznych bajek i opowieści, rozwijających wyobraźnię i empatię pacjentów.


Ergoterapia to terapia poprzez pracę umożliwia pacjentom wykonywanie pracy manualnej, na przykład garncarstwa, stolarstwa, wikliniarstwa lub krawiectwa. Tworzone w ten sposób przedmioty często są nawet sprzedawane przez fundacje wspierające ośrodki dla niepełnosprawnych i rzeczywiście trafiają do codziennego użytku kupujących. Warsztaty ergoterapii pozwalają rozwinąć zdolności manualne, motorykę i poprawić samoocenę pacjenta, który może dzięki tej formie terapii zyskać poczucie sensu wykonywanej pracy i poczuć się potrzebnym. Ergoterapia może odkryć potencjał pacjenta do wykonywania danego rodzaju rzemieślniczej pracy i w niektórych przypadkach dać szansę na realne zatrudnienie i usamodzielnienie się.


Estetoterapia, umożliwia kontakt uczestników z otoczeniem, uaktywniając poprzez bodźce wzrokowe i estetyczne związane z kontaktem z naturą. Często połączona jest z kinezyterapią (terapią ruchem), za pomocą ćwiczeń fizycznych oraz socjoterapią, opartą na zajęciach w grupie, rozwijającym umiejętności komunikacyjne uczestników. Takim połączeniem obu metod terapii zajęciowej będzie gimnastyka w grupie na leśnej polanie, spacery i zorganizowane wycieczki po górach lub spacery brzegiem morza.

W ramach terapii zajęciowej organizowane są również zajęcia relaksacyjne polegające na medytacji, aromaterapii lub masażach, obniżające napięcie nerwowe pacjentów i zmniejszające stany lękowe oraz skutki przewlekłego stresu.

EnglishFrenchGermanPolishRussianSpanish