66-400 Gorzów Wielkopolski, Polska
+48 608 055 656
romani_dance@o2.pl

Festiwal Kultur inaugurujący Festiwal “Warszawa Singera” w Biłgoraju

Festiwal Kultur inaugurujący Festiwal “Warszawa Singera” w Biłgoraju

VIII Festiwal Kultur inaugurujący Festiwal „Warszawa Singera” odbył się w dniach 6-8 sierpnia 2021 roku na Placu Wolności – scena letnia Biłgorajskiego Centrum Kultury.

Była to ósma edycja biłgorajskiej odsłony Festiwalu „Warszawa Singera”. Tradycyjnie odbyła się podróż w różne strony świata. Miałam ogromną przyjemność poznać kulturę kaszubską i ukraińską, natomiast ja prezentowałam kulturę romską.

Za sprawą zespołu „Hora Florilor” zostałam przeniesiona do hrabstwa Olt w Rumunii, mogłam przyjrzeć się zwyczajom i tradycjom charakterystycznym dla rumuńskiej gminy Osica de Jos. Udało mis się odbyć mentalną podróż na południe Polski, by na chwilę wraz z zespołem „Że Górale” zatrzymać się w okolicach Żywca. Oczywiście, podczas Festiwalu nie mogło zabraknąć występu gospodarzy – Grupy Folklorystycznej „Pokolenia”, na zaproszenie której mogłam uczestniczyć w tej pięknej inicjatywie kulturalnej. Grupa w swoim repertuarze posiada tańce biłgorajskie, lasowiackie, chełmskie, ukraińskie, rzeszowskie, krakowskie, cygańskie oraz „wesele żydowskie”. Dyrektorem artystycznym Zespołu jest Anna Iskra, doświadczony choreograf i instruktor, konsultant folklorystycznych zespołów polonijnych.

Finałem Festiwalu był przepiękny koncert w reżyserii Andrzeja Głowackiego z udziałem artystów z Teatru Żydowskiego, gości i zespołów tanecznych oraz Teatru Poezji i Piosenki BCK.

Dziękuję bardzo Grupie Folklorystycznej “Pokolenia” oraz Biłgorajskiemu Centrum Kultury za zaproszenie i za możliwość świętowania z Wami ósmej edycji Festiwalu Kultur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EnglishFrenchGermanPolishRussianSpanish